Kamarádi z Bullerbynu

27.11.2007

Další střet zájmů starosty Jančíka: Vysoká škola Karla Engliše plánuje zřídit ve Švédské ulici pobočku. Záměr pronájmu Usedlosti Hřebenka Švédská 39 (dříve mateřská školka a dům dětí a mládeže), který minulý týden až na jeden hlas schválili radní Prahy 5, visí od pondělka na úřední desce. A viset zůstane až do 30.4., což je akorát minimální doba podle zákona o obcích, aby byl právní úkon platný. Těžko může jiný subjekt v tomto šibeničním termínu předložit vlastní nabídku. A o to Jančíkovi a jeho kamarádům z akciové společnosti Vysoká škola Karla Engliše se sídlem v Brně, jde.

Za pronájem provozních ploch radní požadují nájemné ve výši 350,- Kč/m2 ročně a za pronájem obslužných ploch 175,- Kč/m2 ročně. Nejedná se tedy v žádném případě o komerční cenu, přestože škola je soukromá a studenti platí školné 40 tis. ročně.
Ale budiž, představitelé radnice mohou tvrdit, že se jedná o prestižní záležitost a vysoké školství je třeba podporovat. (Pro srovnání: lékaři platí za ordinace v Kartouzské 2100,- Kč/m2 a starosta se o nich vyjádřil, že jsou podnikatelé jako ostatní. Už o dřívějším nájmu za 1500 korun za metr čtvereční prohlásil, že je „pod hranicí tržního nájmu.“)

Usedlost Hřebenka
Vážnější pochybnosti ovšem vzbuzuje několikaleté působení Milana Jančíka v akademické radě VŠKE a jeho obchodní kontakty se sponzory této školy. Je navíc správné podporovat takovou společnost v době, kdy jsou někteří její představitele trestně stíháni za zločinné spolčení v rámci tzv. Berkova gangu?

Od letošního roku starosta Prahy 5 už v akademické radě není. Ta se však stále hemží samými pozoruhodnými jmény. Tady jsou ta nejdůležitější.

Vladislav Větrovec, bývalý prorektor a do roku 2004 člen dozorčí rady VŠKE. Stanul na lavici obžalovaných, protože je považován za hlavního organizátora podvodných konkurzů. Spolu s ústeckým konkurzním soudcem Jiřím Berkou, správci konkurzní podstaty Danielem Thonatem a Petrem Tuhým, zaměstnancem zpeněžování podstaty Luborem Kindlem a soudním znalcem Martinem Jurenkou podle policie zmanipulovali konkurzy několika podniků, mimo jiné i Union banky, a tak se dostávali k obrovským majetkům. Více na: http://www.aktualne.cz

Jan Harangozzo, předseda dozorčí rady VŠKE a většinový majitel. V současné době je rovněž stíhán pro podezření z uplácení bývalého sekčního šéfa NBÚ Šiši a v rámci aktivit tzv. Berkova gangu, a je společníkem Vladislava Větrovce v Quentin Company s.r.o. Více na http://www.novinky.cz/.
Harangozzo je mj. předsedou dozorčí rady CZECH CAPITAL PARTNERS a.s. , kde ve funkci místopředsedy představenstva působí bývalý Jančíkův společník firmy BRASIL & BOHEMIA GROUP, a.s Aleš Chum.
Občané Prahy 5 budou mít navíc v osobě Harangozza nového souseda, neboť si v současnosti rekonstruuje půdní vestavbu, kterou mu pronajala radnice Prahy 5 v loňském roce.

Zdeněk Sovák, člen Akademické rady VŠKE v Brně, soudce vrchního soudu Praha, který pro sebe i Větrovce domlouval kontakty v justici. V té době jim hrozilo trestní stíhání za to, že vydali knihu obsahující odborné texty opsané od kolegů. Více na: http://www.lidovky.cz/ nebo na http://www.blisty.cz/

Josef Honzák, člen dozorčí rady VŠKE. Do roku 2005 byl Honzák člen představenstva BRASIL & BOHEMIA GROUP, a.s.kterou vlastní Milan Jančík.
Honzák je zároveň předsedou představenstva a generální ředitel ACTHERM Holding, a.s., generálního partnera VŠKE, která zajišťuje správu a provoz tepleného hospodářství úřadu Městské části Praha 5 a "zajišťuje správu vnitřních rozvodů až po „radiátory“ v bytech nájemníků". Jen od roku 1999 získala od radnice Prahy 5 přes 20 zakázek, z nichž některé ještě před rokem 2005.
Do roku 2004 byl zároveň členem představenstva Profi Agency, a.s. kde do stejné doby působila ve funkci předsedkyně představenstva současná zastupitelka a předsedkyně finančního výboru Prahy 5 Andrea Češková, a rovněž Jančíkova společnice ve firmě AndreaCe, s.r.o. Členem představenstva Profi Agency, a.s. je v současné době rovněž zmiňovaný Aleš Chlum.


Dobrý obrázek o aktivitách Vladislava Větrovce a dalších představitelů VŠKE si minulý týden mohli udělat diváci pořadu Na vlastní oči.

V souvislosti s tímto pořadem vydala VŠKE prohlášení.
Zároveň za pozornost stojí zejména věta: "..... z rozšiřováním působnosti do jiných měst kde se vytvářejí pobočky VŠKE viz. v loni Liberec a v následujícím akademickém roce Praha a Karlovy Vary...." takže se získáním objektu na Hřebenkých předem počítají jako z hotovou věcí.

Je možné, že se najde jiný subjekt, který předloží lepší nabídku. Každopádně budoucí nájemce získá předností právo odkoupení celého areálu a takový zájem v případě VŠKE můžeme s největší pravděpodobností očekávat. Občané Prahy 5 tak např. přijdou o možnost proměnit objekt opět na mateřskou školku, kterých začíná být (nejen) v Praze 5 citelný nedostatek.

Autor: Kubikus   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5