Jančík chce být starostou, dohodě navzdory

2.12.2009

Jančík chce být starostou, dohodě navzdoryMladá fronta Dnes: Platí dohoda podepsaná primátorem Pavlem Bémem? Pokud bude starosta Prahy 5 Milan Jančík znovu kandidovat do zastupitelstva páté městské části, tak je dokument s primátorovým jménem bezcenným cárem papíru. Místopředseda pražské ODS Jančík v rozhovoru pro MF DNES přiznal, že se ve volbách v příštím roce nechce ucházet o funkce v městské radě, ale že míní pokračovat v zastupitelstvu Prahy 5. "Jsem se svou pozicí starosty spokojen, cítím se tu dobře, myslím, že mám ještě co říci pro Prahu 5. Máme s kolegy v koalici připravenou spoustu projektů," prohlásil Jančík.

MF DNES teď získala dohodu ODS Prahy 5 z června 2006. V ní se Jančík zavázal, že se ve volbách v roce 2010 nebude ucházet o žádný post v zastupitelstvu. "Smluvní strany respektují závazek Milana Jančíka, že ve volebním období 2010-2014 nebude jeho jméno figurovat na kandidátní listině do zastupitelstva Prahy 5," píše se v textu dohody. Kromě Béma a starosty Jančíka jsou pod ní podepsáni další občanští demokraté z Prahy 5. Šéf pražské ODS Bém dohodu několikrát zmiňoval, když tvrdil, že Jančík už lídrem kandidátky v Praze 5 nebude. Včera na dotaz MF DNES k budoucímu Jančíkovu působení na radnici páté městské části nereagoval.
Smlouva, jejímž byl Bém arbitrem, před minulými volbami pomohla k usmíření dvou rozhádaných skupin ODS v Praze 5: Jančíkovy a Laudátovy.
Jančíkovi oponenti měli zprvu navrch, ale ten získal po volbách na svou stranu část Laudátových lidí a díky Bémově intervenci následně i křeslo starosty. Navzdory tomu, že ho preferenční hlasy voličů zařadily na předposlední místo kandidátky.
Smlouvu však nyní podle všeho respektovat nemíní. Podle jeho tehdejšího oponenta Františka Laudáta, který před časem ODS opustil, to není nic překvapivého. "Ta dohoda už dnes nikoho nezajímá, Jančíkovi lidé ji přestali plnit v momentě, kdy ovládli zastupitelstvo," uvedl včera Laudát.
Sám Jančík se k tomu, zda dohodu nepovažuje za platnou, včera nevyjádřil, jeho mluvčí to zdůvodnil tím, že je v zahraničí.
Starosta Prahy 5 se nedávno většinou hlasů stal místopředsedou pražské ODS. Podle průzkumu MF DNES a iDNES se většina čtenářů domnívá, že kontroverzní lidé jeho typu mohou straně před nadcházejícími komunálními volbami uškodit.
S Jančíkovou osobou je spojena řada problematických kauz. Při povodních v roce 2002 například údajně najel do strážníka, který jej nechtěl vpustit na uzavřený most. Dobře známý je také případ, kdy z účtu městské části vybral bez nutného souhlasu zastupitelstva téměř čtvrt miliardy korun a uložil je do advokátní úschovy, aby za ně koupil pozemky od Českých drah. Ty však žádný prodej neplánovaly, případ vyšetřovala policie.
Jančík za městskou část vyřizoval i prodej Ženských domovů, které stejně jako některé další nemovitosti prodala Praha 5 s velkou slevou.

Autor: MF Dnes 2.12.2009   |   Sekce: Jančík a jeho parta   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5