Zlepší se cestování vlakem?

23.2.2008

 Zlepší se cestování vlakem? Mladá fronta Dnes: Síť železničních zastávek by na území páté městské části mohla za několik let zhoustnout. Správa železniční dopravní cesty uvažuje, že by v Hlubočepích a na Smíchově vzniklo hned několik nových stanic. Jejich umístění předběžně schválili zastupitelé hlavního města při úpravách územního plánu. Zastávky se tak už objevily ve výhledových plánech.

"Zlepšily by dopravu v Praze 5. Podle našich zjištění by o ně měla řada lidí zájem," uvedl Radek Joklík z tiskového odboru Českých drah, který doplnil, že výstavba by mohla začít za pět šest let.

Zastávky: Hlubočepy i Zlíchov První zastávka by se objevila mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Praha Žvahov a nesla by název Praha Hlubočepy zastávka.
Druhá by se jmenovala Konvářka a vznikla by u stejnojmenné autobusové stanice. Zkrátila by vzdálenost mezi stanicemi Praha-Žvahov a Praha Jinonice a zlepšila by dopravní obslužnost po železnici v jižní části Smíchova.
Třetí zastávka by podle předběžných plánů stála v Hlubočepích a jmenovala by se Praha-Hlubočepy střed. Poslední z nových stanic by pak přibyla na Zlíchově. Všechny stanice by se zapojily do systému městské hromadné dopravy a pravděpodobně by z nich odjížděly také vlaky městské železnice označené jako linky S.

Zlepší se cestování po Praze 5 Praha 5 zatím s Českými dráhami jednala jen jednou.
"Nicméně vznik nových zastávek bychom přivítali. Zlepšily by cestování lidí v Praze 5 a nabídly jim další možnosti, jak jezdit," řekl mluvčí Prahy 5 Radovan Myslík.
Výstavba nových stanic je však závislá na chystané elektrifikaci železniční tratě, která vede ze Smíchovského nádraží směrem do Rudné. V současné době jezdí na trase pouze takzvané motoráky.
"O elektrifikaci této tratě zatím nebylo rozhodnuto, nejde totiž jen o to, abychom tam natáhli nové dráty elektrického vedení," prohlásil Pavel Mathé, technický náměstek Správy železniční dopravní cesty. Problém je v tom, že koleje vedou Prokopským údolím, které patří mezi chráněná území. "V současné chvíli bych viděl jako reálnější, že bude trať modernizována, aby tu mohlo projet více spojů," dodal Mathé.

Opraví Smíchovské nádraží Velké proměny se dočká také Smíchovské nádraží, připravuje se rekonstrukce. Na nádraží vzniknou nové obchody a velkokapacitní parkoviště. "Zpracování urbanistické studie se blíží do finále. Na podzim letošního roku bychom měli již mít hotovy konkrétní plány, kde co bude," uvedl Radek Polák, mluvčí Sekyra Group, která je investorem rekonstrukce.

***

* Železniční stanice

Kde budou nové
Hlubočepy
Praha-Hlubočepy střed
Praha-Hlubočepy zastávka
Praha-Zlíchov
Smíchov
Praha-Konvářka
Praha-Třebonice - Zličín zastávka
Kde se chystá rekonstrukce
Smíchovské nádraží

Autor: Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha   |   Sekce: Doprava   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Příspěvek Občan 25.2.2008 14:33
Re: Příspěvek metráček 3.3.2008 22:49
Re: Re: Příspěvek občan 5.3.2008 09:05

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5