Zná zblízka Agenturu Praha 5

27.11.2007

MF Dnes: Drahoslav Pacák se o nájem soudí se smíchovskou radnicí. Ta na něj poslala problematické vymahače Drahoslav Pacák chtěl jen podnikat. Jenže si zřejmě vybral špatné místo. Nejprve přišel o zboží, pak ho radnice Prahy 5 zažalovala kvůli údajnému neplacení nájmu. Co se Pacákovi stalo? Firma Faraon, která opravovala dům Na Valentince, prokopla stoupačky a vytopila sklad, který měl v nájmu Pacák. Podnikatel si navíc chtěl pronajmout i nebytový prostor na dvorku. "Byl v dezolátním stavu, tak jsem chtěl po radnici, které dům patří, slevu na nájemném, popisuje Pacák martyrium, které skončilo u soudu. Radnice si dala na půl roku říct a nájem snížila. Aniž by prostor opravila, vrátila po šesti měsících nájem na původní výši. "A teď po mně chtějí, abych doplatil nájem v plné výšce až do výpovědi v roce 2005," stěžuje si Pacák.

Právník: Radnice je moc tvrdá
Podle renomovaného advokáta Jana Černého měl podnikatel Pacák nárok na slevu na nájemném, pokud radnice nedodržela podmínky smlouvy. "Postup radnice byl podle mě příliš tvrdý," řekl Černý.
Pacák tvrdí, že Praha 5 podmínky smlouvy porušila. Myslel si totiž, že si na dvorku pronajímá funkční nebytové prostory, kde může bez problémů provozovat sklad oděvů.
"Krovy byly shnilé, nefungoval kotel, odlupovala se omítka a prostor byl vlhký," popisuje Pacák. A začal jednat. V roce 2003 se rozhodl dávat pravidelně každý měsíc nájem do úschovy k advokátovi, dokud se celý problém nevyřeší. "V tu chvíli by advokát převedl automaticky peníze na účet městské části," argumentuje Pacák.
Koncem roku 2005 ho radnice zažalovala kvůli dlužnému nájmu. Tehdy se do případu vložila také vymahačská Agentura Praha 5. "Neměla právo po mém klientovi peníze vymáhat, protože jsou smlouvy neplatné, neschválilo je zastupitelstvo" zpochybňuje Pacákův advokát Josef Karlík smlouvy mezi agenturou a městskou částí.
To popírá advokátka Nataša Tuvorovová, která donedávna u soudu zastupovala Prahu 5. "Neplatil nájem, dluží 100 tisíc korun. Smlouvy s agenturou platí, schválilo je zastupitelstvo," bránila Tuvorovová v květnu u soudu vedení radnice.
Přitom starosta Milan Jančík smlouvu podepsal bez vědomí zastupitelů. Tuvorovové se však nelíbí ani to, že Pacák ukládal peníze k advokátovi složenkou. "Peníze měly jít přes banku," uvedla advokátka.
"Soudu jsme předložili důkazy, že peníze byly do úschovny dány," vyvrací námitky advokát Karlík.

Agenturu radní odvolali
Že není všechno v pořádku, ukazuje i to, že radnice nakonec z případu Agenturu Praha 5 odvolala. A vymahačská firma v rychlosti změnila advokáta. Proč to udělala, není jasné. Vyjádření agentury se nepodařilo získat.

Policie se zajímá o starostu Jančíka

MF Dnes: Razie na radnici: vyšetřovatelé prověřují smlouvy s vymahačskou agenturou, které podepisoval právě starosta

Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) má další velký problém. V úterý na jeho úřad dorazila protikorupční policie, která se od května zajímá o podivné fungování Agentury Praha 5 a jejího v tahu k radnici. Ta pro radnici vybírá dlužné nájemné. Jako první o tom informovala MF DNES.
Policie přijela na radnici ráno kolem deváté hodiny. Zrovna začínalo jednání radních městské části - a na programu se narychlo jako první bod objevilo právě vypovězení smluv s vymahačskou agenturou. Starosta se tak údajně chce zbavit všech problémů spojených s vymáháním dluhů. Policisté v kancelářích úřadovali až do šestnácti hodin a zajímaly je především písemnosti.
Podle informací MF DNES se detektivové nejvíc zajímají právě o práci starosty. Svědčí o tom i to, jakým směrem se jejich vyšetřování ubírá. Smlouvy s vymahačskou firmou totiž podepisoval Jančík.
"Vyšetřujeme zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení práv při správě cizího majetku," řekla mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková. Pracovat na případu začali policisté již 15. května. Zatím však nikoho konkrétního neobvinili.
Radnice spolupráci s Agenturou Praha 5 brání. "Jsme přesvědčeni, že její činnost je vůči páté městské části v pořádku. Plní své povinnosti a podle smlouvy převedla peníze na účet městské části," uvedl zastupitel Jan Matoušek (ODS), který za smíchovskou radnici s Agenturou Praha 5 komunikuje.
Nikdo ze zaměstnanců radnice, kteří se policejní akce zúčastnili, se k případu nechtěl vyjadřovat. "S dotazy o tom, co se tu včera dělo, se obraťte na tiskového mluvčího," řekla Žaneta Dvořáková, vedoucí odboru správy bytů.
Vedoucí ekonomického odboru Zdeněk Pechar stejně jako v úterý i včera beze slova zavěsil telefon. Vyjádřit se odmítl také zástupce starosty Jan Smetana. Podezřelé na vztahu agentury a městské části je například to, že smlouvy s agenturou podepsal starosta Jančík bez toho, aby je předložil ke schválení zastupitelstvu.
Navíc podle opozice dostává agentura místo obvyklé desetiprocentní provize čtyřicet procent a radnice jí nakoupila i software a platila některé náklady na právníky.
Na účet městské části podle Jančíkových oponentů přišla jen třetina peněz z vybraných dluhů.

Autor: Kubikus   |   Sekce: Agentura Praha5   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5